با ما تماس بگیرید

مجارستان

کشور مجارستان در اروپای مرکزی قرار گرفته است و رودخانه‌ی دانوب از مرکز آن می‌گذرد. دیدنی‌های مجارستان را نمی‌توان در یک مقاله برشمرد؛ فقط اسم شهر بوداپست کافی است تا گردشگران از هر جای دنیا به سمت مجارستان کشیده شوند. جاذبه‌های مجارستان از مناظر طبیعی تا فرهنگ فولکلور و تمدن کهن، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد.


1. سرزمین چشمه های آب گرم

چشمه‌های آب‌گرمی در سرتاسر کشور مجارستان کشیده شده‌ است و فقط در بوداپست (پایتخت آن) ۱۱۸ چشمه‌ی آب گرم وجود دارد. چشمه‌‌های آبگرم مجارستان که در دنیا مشهور به «اثر جادویی» هستند بسیاری از بیماری‌های مزمن را تسکین می‌دهند. استفاده از این آب‌ها، نه‌تنها برای توان‌بخشی بلکه برای خوش‌گذرانی صرف نیز عالی است. حمام‌های تاریخی مجارستان با پیشینه‌ای ۲۰۰۰ ساله در استفاده از این آب‌گرم‌ها، شما را به یک سفر تاریخی در دل دوران روم خواهد برد.

هویز (Héviz) یک دریاچه آب گرم فعال بیولوژیکی است که در حدود ۶ کیلومتری بالاتون (Balaton) قرار دارد، بازدیدکنندگان می‌توانند در آبی شنا کنند که هیچ‌وقت دمای آن به زیر دمای لذت‌بخش ۲۳ درجه نمی‌رود! این آب قدرت زیادی در درمان برخی بیماری‌های مزمن دارد. در بخش شرقی این کشور، مجموعه حمام‌های هایدوسبسلو (Hajdúszoboszló) -بزرگ‌ترین آب گرم اروپا- قرار دارند. تأثیرات ترکیبی این آب‌‌های درمانی برای التیام ۴۰ بیماری مختلف موثر است.


2. مهمان نوازی مجارستانی‌ ها

در طول هزاران سال تاریخ مجارستان، این زمین با فرهنگ‌ها و سنن مختلف غنی ‌شده و مملو از استعداد، شور، هیجان، عشق و خلاقیت در منطقه‌ی کوچک خود است. مجارستان محل تولد مخترعان، عالمان، محققان، آهنگسازان و ستاره‌های ورزشی بوده و بیش از هر ملت دیگری دارای سرانه برندگان نوبل است. در سرتاسر این کشور، ۸ سایت میراث جهانی، ۳۵۱۸ کلیسا، ۱۰۳ معبد و ۷۳ پرستشگاه یهودی وجود دارد و در برگزاری فستیوال­های متنوع جزو تاپ‌ترین‌های اروپا به شمار می‌رود. اگر برای استراحت و تعطیلات مجارستان را انتخاب کرده‌اید، مهم نیست که با دوستانتان سفر می‌کنید یا تنها، شما از مهمان‌نوازی مجارستانی‌ها لذت خواهید برد؛ مجارستان انتخاب مناسبی است که همه را راضی خواهد کرد!


3. زندگی فرهنگی جالب

از دنیای کلاسیک گرفته تا معاصر، از فرهنگ قدیمی و عامه، از رقص و موسیقی تا طراحی، مطمئناً برای هرکسی در مجارستان چیزی پیدا خواهد شد. شهر بوداپست یک مخزن ارزشمند سطح بالا از موسیقی و هنر است. این شهر لقب پاریس شرق را به خود گرفته و دارای تفرجگاه‌ها، پارک‌های سبز، بناهای هنری، کلیساهای نقاشی شده، موزه‌ها، گالری‌ها و کافه‌های پر جنب‌وجوش است.

مجارستان سرزمین آهنگسازان برجسته‌ای همچون بلا‌بارتوک (BélaBartók) و زلتان‌کودالی (ZoltánKodály) است و خانه‌ی اپرای مشهور (در سطح جهانی) و آکادمی لیستز (Liszt) را در خود جای داده. مجارستان نقش مهمی در جامعه بین‌المللی موسیقی ایفا می‌کند؛ فستیوال بهار بوداپست، بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی این کشور است که سالانه هنرمندان مشهور موسیقی درام، پاپ و کلاسیک در آن حضور دارند. «کاخ هنر» این کشور مجموعه‌ای از مکان‌های فرهنگی و ساختمانی بدون هیچ سابقه تاریخی است و همتایی در اروپای مرکزی ندارد.


4. طبیعت بکر

مجارستان گزینه‌های زیادی از گنجینه‌های طبیعی برجسته را در بر دارد. آیا می‌توانید باور کنید که در این کشور کوچک، ۱۰ پارک ملی، ۳۹ منطقه محافظت ‌شده و ۱۶۸ ناحیه کوهستانی محافظت‌ شده طبیعی بالغ‌بر ۱.۳ میلیون هکتار انتظار طبیعت دوستان را می‌کشد؟ پارک‌های ملی مجارستان به رودخانه‌ها، دریاچه‌های بزرگ، تپه‌های ملایم، جنگل‌های طبیعی، دشت‌های وسیع، غارها و حفره‌های زیرزمینی فوق‌العاده خود می‌بالند. اگر می‌خواهید تجربه‌ای خاص در جنگل‌های مجارستان داشته باشید، به هنگام سفر با یکی از ۲۱ خط راه‌آهن جنگلی این کشور، می‌توانید به تفرج بپردازید. این کشور گنجینه‌های منحصر به ‌فردی را در خود پنهان کرده که نشان دهنده تنوع میراث طبیعی قاره اروپا برای گردشگران است. ارسگ (Őrség)، پارک ملی هورتوبگی (Hortobágy)، پارک طبیعی ایروتکو (Irottkő)، دریاچه تیسزا (tisza) و ناحیه (Zselic) تنها بخشی از مقاصد عالی اروپایی (EDEN) هستند که برای هرکسی تداعی‌کننده نظم بی‌نظیر دنیا است.


5. تمدن هزار ساله مجارستان

سنت‌های هزارساله‌ی­ مجارستان به ‌شدت تحت تأثیر مهاجرت‌های فرهنگ غربی و شرقی بوده‌ است. تأثیرات فرهنگی شرق و غرب را می‌توان در بناهای تاریخی، سنت‌ها و زندگی روزمره مشاهده کرد. ساختمان‌ها و حمام‌های بنا شده در طی ۱۵۰ سال گذشته برگرفته از حکومت عثمانی است، کلیساهای بزرگ و کوچک از قرون‌وسطی باقی مانده­اند، باقی‌مانده قلعه‌های قدیمی و قصرهای باشکوه در سرتاسر این زمین، همگی گواهی بر تاریخ رنگارنگ و غنی این کشور هستند. از شهرهای دلربا، شهرهای کوچک و روستاها در حومه شهر بازدید کنید و بگذارید خیالتان در آن مکان‌ها بچرخد. تاریخ مجارستان در فستیوال‌های متعددی احیا شده که در آن‌ها بازدیدکننده‌ها می‌تواند در سفری واقعی شرکت کند و از تجربیات فراموش‌نشدنی لذت ببرند.


6. سایت‌ های میراث جهانی

هشت مکان در مجارستان دارای اهمیت فرهنگی بالا یا زیبایی طبیعی خیره‌کننده هستند که توسط یونسکو به‌عنوان سایت‌های میراث جهانی به ثبت رسیده‌اند. آگتلک کارست (Aggtelek Karst) که شامل گسترده‌ترین سیستم غار چکنده در اروپای مرکزی است، دشت چمن در هورتوبگی (Hortobágy)، دریاچه فرتو (Fertő) غربی‌ترین دریاچه جلگه‌ای اوراسیا و همچنین بزرگ‌ترین دریاچه آب‌نمک اروپا در فهرست گنجینه‌های طبیعی محافظت‌شده قرار دارند. سایر سایت‌های میراث جهانی شامل گورستان باستانی مسیحیان با گنبدهای حزن ‌انگیز و نقاشی شده در (Pécs)، صومعه هزارساله در پانوهالما (Pannonhalma) که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و روستای کوچک هولوکو (Hollókő) که به سبک قرون ‌وسطایی، معماری قدیمی و سنت‌های خود را حفظ نموده است، می‌باشند. با ویژگی‌های زمین شناسانه و جغرافیایی منحصربه‌فرد خود، ناحیه شراب توکاج (Tokaj wine) نیز در فهرست میراث جهانی قرار دارد. ساختمان‌های لب رودخانه بوداپست که هم‌راستا با خیابان اندراسی و دانوب است یکی دیگر از زیبایی‌های مجارستان است که درخور قرارگیری در میراث جهانی یونسکو است.


7. بوداپست، مروارید دانوب

بوداپست با بیش از ۱.۸ میلیون نفر جمعیت، شلوغ‌ترین شهر مجارستان است. بوداپست صرف‌نظر از بودجه، امکان زندگی شاهانه را به شما می‌دهد. چه سلیقه­ای سنتی داشته باشید یا خواسته‌های خارق‌العاده، بوداپست آن را برآورده خواهد کرد؛ اینجا شهر کلیشه‌ها، شگفتی‌ها و عجایب است. در نگاه اول، بوداپست چیزی متفاوت از پایتخت اروپایی با مرکز دوست‌داشتنی، پارک‌های زیبا، رودخانه باشکوه، کلیساهای بلند و چشمه‌های آب‌معدنی نیست؛ اما در نگاه دوم، بوداپست یکی از هیجان‌انگیزترین شهرها در دنیا، پر از اسراری برای کشف، نقاط پنهانی برای بررسی و علاقه‌مندی‌های قدیمی برای بازدید مجدد است. وقتی آنجا هستید با قلعه باشکوه بودا و قلعه محلی شروع کنید. از رودخانه عبور کنید تا ساختمان بلند (Pest embankment) را ببینید. برای شگفتی‌های مقدس، از بلندترین ساختمان در شهر، کلیسای سنت استیفن و یکی از بزرگ‌ترین پرستشگاه دنیا، پرستشگاه خیابان دوهانی بازدید کنید. میدان دلاوران، به شما دیدگاهی در مورد تاریخ گذشته این کشور می‌دهد و در پارک ممنتو، شانس لذت بردن از درس تاریخ مدرن را خواهید داشت.


8. ورزش‌ و تفریحات

فرصت‌های زیادی برای انجام ورزش در طول اقامت در مجارستان وجود دارد. می‌توانید دشت‌های بزرگ را سوار بر اسب بگردید، در جریان‌های آبی حیات‌بخشی از حمام‌های آب گرم شنا کنید، در مسیر‌های مخصوص دوچرخه‌سواری کنید و در زمین‌های مخصوص گلف بازی کنید؛ تضمین می‌کنیم که خاطرات فراموش‌نشدنی‌ای خواهید داشت. این کشور مکان ایده آلی برای دوچرخه‌سواری است و سه مسیر از EuroVelo آن را قطع می‌کنند؛ مسیر ۶ هم‌راستا با رودخانه دانوب، مسیر ۱۱ هم‌راستا با رودخانه تیسزا و مسیر ۱۳ که مسیر پرده‌ی آهنی قبلی را دنبال می‌کند. دریاچه بالتون، نقطه محبوبی برای ورزش‌های آبی و استراحت در زیر نور خورشید است. دریاچه تیس زا نقش پیشرویی را در توسعه روش‌های جدید نمایش گنجینه‌های طبیعی ایفا می‌کند. مجارستان تمام خدمات مورد علاقه کوهنوردان، ماهیگیران، دوچرخه‌سواران، علاقه‌مندان به کمپ و هرکسی که از صرف اوقات فراغت در فضای باز لذت می‌برد، ارائه می‌کند.