با ما تماس بگیرید

وقت سفارت

تاریخچه شینگن و کشورهای عضو شینگن

 


مرزهای اروپایی الی الخصوص اروپای شرقی و اروپای غربی مرزهای بود که روزی بوسیله سیم‌های خاردار،دیوار و ماشین‌های نظامی کنترل و حفاظت می‌شدند که عبور از آنها گاهی اوقات به قیمت جان افراد تمام می شد. با گسترش اتحادیه اروپا رفته رفته این مرزها فرو ریخت. الحاق نه کشور اروپایی که اکثر آنها را کشورهای اروپای شرقی تشکیل می‌دادند، اتحادیه اروپا را به عمق کشورهای کمونیستی سابق کشاند.
اکنون دراروپا می‌توان از جمهوری لتونی در شرق تا پرتغال را بدون نیاز به نشان دادن پاسپورت و گرفتن ویزا سفر نمود. پس از باز شدن این مرزها مردم آزادانه از مرزهایی گذشتند که روزی کشورهای کمونیستی را از دنیای غرب جدا می‌کرد.
آنجلا مرکل، صدر اعظم وقت آلمان که وی نیز زمانی شهروند آلمان شرقی کمونیست بود در جمع دونالد تاسک نخست‌وزیر وقت لهستان، مریک توپولانک نخست‌وزیر وقت جمهوری چک و خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسون اروپا در آن زمان ، در حالی که دروازه‌های قدیمی به صورت سمبلیک باز می‌شد گفت که این لحظه‌ای بسیار تاریخی است که ما مدت زمان زیادی در انتظار آن بودیم و برای آن مبارزه کردیم.
اکنون با باز شدن مرزهای جدید این قاره سبز، محدوده شینگن به اندازه یک سوم کشور آمریکا وسعت پیدا کرده است و کشورهای لهستان، اسلوونی، مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی، مالت، لیتوانی و استونی به معاهده شینگن پیوسته‌اند.
اکنون چهار‌صد‌میلیون اروپایی از 24 کشور عضو معاهده شینگن هستند و برای سفر به تمامی نقاطی که در این قاره سبز به عضویت این معاهده در آمده است محدودیتی ندارند.
در سال 1985شینگن روستایی در لوکزامبورگ بود، اما امروز به منطقه‌ای که شرق و غرب اروپا را یکپارچه نموده ، تبدیل شده است.
در سال 1985 کشورهای بلژیک، فرانسه، آلمان، لوکزامبورگ و هلند به عضویت شینگن در آمدند و تصمیم گرفتند مرزهای بین خود را بشکنند. در سال 1995 اسپانیا وپرتغال به جمع شینگن پیوستند، 1997 سالی است که اتریش و ایتالیا جزو کشورهای عضو شینگن شدند. در سال 2000 یونان به سایر کشورها پیوست. در سال 2001 کشورهای دانمارک، فنلاند، سوئد، ایسلند و نروژ به شینگن پیوستند و سال 2007‌سال ورود کشورهای جمهوری چک، استونی، مجارستان، لتونی، جمهوری لیتوانی، مالت، لهستان، جمهوری اسلواکی، جمهوری اسلوونی است و سال 2008 کشور سوئیس نیز به معاهده شینگن پیوست.
آغاز سفرهای بی‌دغدغه در مسیری 4هزار کیلومتری از شهر تالین در کشور استونی تا شهر لیزبون در کشور پرتغال موجب خواهد شد تا از این پس آمارهای مهاجرت‌های غیر‌قانونی و جرم و جنایت افزایش یابد و این موضوع به یکی از نگرانی‌های اصلی منتقدان گسترش مرزهای اروپا تبدیل شود.
در سال 2007زمانیکه مرزهای بین اتریش و اسلواکی با حضور رابرت فیکو، نخست‌وزیر اسلواکی و آلفرد گوزنباور، صدرالعظم اتریش برای گسترش اتحادیه اروپا از دریای بالتیک تا دریای آدریاتیک گشوده می‌شد، صدرالعظم اتریش اعلام کرد که گسترش مرزهای شینگن موجب افزایش ترس از جرم و خشونت در اتریش نخواهد شد.
کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که یک‌میلیارد یورو هزینه شده است تا بتوانیم امنیت را در گستره جدید اروپا برقرار سازیم که این برنامه شامل تاسیس پایگاه‌هایی در مرزهای جدید اروپااست.
باوجود آنکه اکنون سفر در محدوده مرزهای شینگن می‌تواند به راحتی صورت بپذیرد، اما به مسافران توصیه می‌شود که هنگام سفر مدارک لازم را همراه خود داشته باشند چرا که پلیس در ایستگاه‌های ایست بازرسی مستقر در مرزها این اجازه را دارد که از افراد مشکوک ویزا درخواست نماید، این در حالی است که مسافران غیر‌اروپایی می‌توانند با اخذ ویزای شینگن به تمامی این 24 کشور سفر کنند.
در میان کشورهای اروپایی بریتانیا و ایرلند همچنان خود را از پیوستن به اتحادیه اروپا دور نگه داشته‌اند، اما قراردادهایی را که به امنیت این قاره مربوط می‌شود را امضا کرده‌اند.
در پی پیوستن کشور استونی به معاهده شینگن، پرتغال به طور نمادین ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به اسلوونی واگذار کرد.
دوره شش‌ماهه ریاست پرتغال بر اتحادیه اروپا 31 دسامبر به طور رسمی پایان می‌یابد و اسلوونی که از سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا در آمده است پس از پرتغال ریاست این اتحادیه را بر عهده خواهد داشت.
اسلوونی تا 31 ژانویه سال 2008 رییس اتحادیه اروپا شد که این نقطه عطفی در تاریخ اروپا بود. در این مدت اسلوونی بعنوان اولین کشوری که از کشور سابق یوگوسلاوی به اتحادیه اروپا پیوسته است رهبری 490‌میلیون نفر از 27 کشور اروپایی را بر عهده گرفت.
ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا که به طور سمبلیک از طرف پرتغال به این اسلوونی واگذار شد در مراسم پیوستن این کشور به معاهده شینگن در مرز این کشور با ایتالیا صورت گرفت.پیش بینی می شود کشورهای بلغارستان ، رومانی و حتی ترکیه نیز به جمع کشورهای شینگن بپیوندند و این معاهده را بیش از پیش گسترش دهند.

 

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با مشاوران نوراسیر از طریق شماره تلفن های 88424343_ 021 تماس حاصل فرمایید.

جهت اخذ وقت سفارت و یا پیکاپ پاسپورت با مشاوران ما تماس بگیرید.

 


 

ویزای شینگن

پیکاپ ویزا